Bezpečnost na Filozofické fakultě UP
Krizové kontakty při akutním ohrožení
V případě mimořádné situace (násilí, požár, vážně zraněný člověk, nástražný výbušný systém, resp. podezřelý předmět apod.) ohrožující životy či zdraví volejte 112 nebo hasiče 150, zdravotnickou záchrannou službu 155, polici 158. Případně kontaktujte:
Fakultní bezpečnostní linku: 585 633 636
Celouniverzitní bezpečnostní linku: 604 994 400
Zachovejte klid. Pokuste se dostat z místa ohrožení pryč sebe i další osoby, pokud to situace dovoluje. Chraňte v první řadě lidské životy. Všechny ostatní hodnoty (doklady, osobní majetek, majetek univerzity či třetích osob) v tuto chvíli stojí stranou. Nezdržujte se balením a věci nechte na místě!
Vytištěné kartičky s krizovými kontakty jsou k vyzvednutí na sekretariátech kateder a na vrátnicí fakulty.
Na nebezpečí upozorní UPlikace
Stáhněte si univerzitní UPlikaci! V případě nebezpečí či závažné provozní události v některé z univerzitních budov vám zašle zprávu obsahující základní informace a pokyn, jak se zachovat. UPlikace je k dispozici nejen pro studenty a vyučující, ale i všechny ostatní zaměstnance UP. Přečtěte si další podrobnosti.
Jak se při mimořádné události zachovat
V prostorách fakulty jsou rozmístěny plakátky se základními pokyny a krizovými kontakty.
Na vrátnicích budov i online je k dispozici podrobný manuál (primárně pro kontaktní pracovníky na UP) Jak se chovat v případě nebezpečné situace.
Kde se dozvím k bezpečnosti víc?
Metodika k nakládání s podezřelými zásilkami – upravuje procesy, postupy a opatření při nakládání s podezřelou zásilkou, která je doručena na UP. Je určena všem zaměstnancům UP, kteří přicházejí do kontaktu či manipulují s příchozími zásilkami z vnějšku. Cílem metodiky je minimalizovat riziko pro zaměstnance UP a zamezit zbytečným poplachům způsobeným nesprávným nakládáním se zásilkami.
Manuál pro komunikaci s člověkem ve zhoršeném psychickém stavu a rizikovými skupinami osob + související kontakty – vznikl ve spolupráci s Centrem podpory studentů se specifickými potřebami UP.
Bezpečnostní školení – aktuálně jsou pro pracující na UP otevřeny tyto kurzy (další průběžně najdete na Portále CŽV v Programech dalšího vzdělávání pracovníků UP):
- Bezpečnost ve vysokoškolském prostředí (1. 3. – 31. 5. 2025, online na platformě MOODLE)
- Bezpečnost ve vysokoškolském prostředí – praktický nácvik (9. 4. 2025, 9:00–12:15, posluchárna ve 3. patře Archivu UP, Neředín)
Pro pořadatele akcí
Základní bezpečnostní pravidla shrnuje Metodika k zajištění bezpečnosti měkkého cíle při organizaci hromadných akcí na UP.
V případě, že se chystáte uspořádat významnější akci, kde se očekává vysoká účast veřejnosti (typově AFO, Majáles, fakultní či univerzitní ples, Noc vědců nebo MEET UP), je potřeba informace o akci nahlásit Mgr. Jitce Langové, j.langova@upol.cz, vedoucí bezpečnostního oddělení RUP, která je následně předává Policii ČR. Akce se hlásí prostřednictvím formuláře (příloha č. 3 metodiky) v momentě, kdy se ví s jistotou, že se akce bude konat, optimálně alespoň měsíc předem. Akce lze v opodstatněných případech hlásit i „na poslední chvíli“.
Nezapomeňte všem pořadatelům distribuovat kartičky s krizovými kontakty s doplněným kontaktem na hlavního organizátora. Kartičky lze vyzvednout na sekretariátech kateder a na vrátnicích fakulty.
Zpětná evidence bezpečnostních incidentů
Po skončení ohrožení využijte univerzitní aplikaci pro zpětné Hlášení bezpečnostních incidentů na Portálu UP. Formulář lze snadno najít dlaždicí na Portále.
Aplikace slouží výhradně ke zpětnému sběru dat, nikoli k okamžitému řešení či zásahu. V případě akutního ohrožení vždy volejte složky integrovaného záchranného systému ČR!