Filozofická fakulta v médiích - duben 2022

Zpravodajství o pandemii a válce vyvolává podobné reakce

Studio ČT 24
Jak lidé vnímají zpravodajství o pandemii koronaviru a o válečném konfliktu na Ukrajině? Vyvolávají zprávy o těchto událostech mezi jejich konzumenty rozdílné, nebo podobné efekty? Věří lidé více mainstreamovým médiím, nebo alternativním zdrojům informací? Téma komentuje Tomáš Holešovský z výzkumného týmu Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Frustrace Šanghaje roste. Vláda skrze lockdown neperzekvuje, ale kontroluje, míní sinolog

CT24.cz
V čínské Šanghaji v úterý přibylo přes šestadvacet tisíc nově pozitivně testovaných na covid-19. Většina z nich ale nemá žádné příznaky. Ve městě platí od 5. dubna přísná uzávěra, kterou chtějí úřady začít v příštích  dnech postupně uvolňovat. Frustrace obyvatel podle sinologa Ondřeje Kučery z Univerzity Palackého v Olomouci roste, lidé zpochybňují pandemické regule.

George Saad: V Česku je velký prostor pro budování něčeho nového

vedavyzkum.cz
Lingvista George Saad přišel do České republiky během koronavirové pandemie a jeho začátky v tuzemsku tak nebyly vůbec jednoduché. Jak se mu podařilo překonat překážky a co si myslí o životě v Česku? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci, kteří působí v ČR.

Kurz češtiny na olomoucké univerzitě by měl pomoci Ukrajincům získat práci

novinykraje.cz
OLOMOUC – Univerzita Palackého v Olomouci ( UP ) pořádá pro válečné uprchlíky z Ukrajiny kurz češtiny. První běh rekvalifikačního kurzu už začal a účastní se ho 15 zájemců. Kurz se koná v prostorách Filozofické fakulty a ve spolupráci s Úřadem práce, jeho cílem je zvýšit uchazečům šanci na získání práce.

Mediální gramotnost Čechů roste

ČT - Studio 6
Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP v Olomouci hovořil o výsledcích výzkumu mediální gramotnosti, který naše katedra realizovala ve spolupráci s agenturou STEM/MARK pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

Historický pohled na Donbas

ČT24
Stojí obyvatelé Donbasu ještě o to, aby je "Rusové zachránili"? A kdo dnes v této části Ukrajiny žije? Jaká je zde životní úroveň a proč to hraje roli i v současném konfliktu? Odpovědi nabízí v rozhovoru o složité historii i současnosti Donbasu Hynek J. Melichar z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Přípravy festivalu Academia Film Olomouc

ČT24 - Události v kultuře
Do přípravy organizace festivalu se letos zapojily také tři studentky z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka, které jsou v Olomouci na tříměsíční stáži přes program Erasmus+.
Stážistky připravují ukrajinské titulky ke třem dokumentům Paviáni – Taková hodně divoká rodinka, Divocí koně – Příběh z pusty a Znovuzrození ve starém dole.

Nejdřív pandemie, teď válka. „Změny potřebuje člověk pochopit, to dělá skrze média a přátele,“ říká vědkyně

Český rozhlas
Pandemie ještě neskončila a je tady další krize, válka na Ukrajině. Ve vědě se mluví o takzvané „rychlé změně“, se kterou přirozeně souvisí i strach a nejrůznější obavy. Jak se s tím vypořádat? O tématu promluvila Veronika Gigalová z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Plány na vybudování americké základny

ČT 1 - Události v regionech - Ostrava
Hostem událostí v regionech byl politolog Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Jak by případné vybudování americké vojenské základny proměnilo z hlediska politiky její bezprostřední okolí a jak širší region?

Proč se v Číně upalují i úspěšní Tibeťané aneb Čínský komunismus a popkultura

Komentář sinoložky Kamily Hladíkové, která působí na Katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Politolog: Garance státu NATO je problém, dohoda jako ta z Budapešti zase směšná

Novinky.cz
Návrhy bezpečnostních garancí pro Ukrajinu, pokud se na nich Moskva s Kyjevem domluví, bude nejspíš muset projednat Severoatlantická aliance (NATO). Jinak není možné, aby se členský stát NATO zavázal Ukrajině garantovat územní celistvost. V rozhovoru pro Novinky to uvedl politolog David Broul z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.