Filozofická fakulta v médiích - leden 2023
V kampani chybí diskuse o tom, v čem Česko vyniká, říká politoložka Eva Lebedová
iROZHLAS.cz
„Každý volič by měl sledovat média, aby měl představu o vystupování jednotlivých kandidátů a také znát pravomoci prezidenta, aby neměl očekávání, která budoucí hlava státu naplňovat nemůže,” radí politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v doprovodném rozhovoru k minisérii Na Hradě.
Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů
6dhub.cz
Vůbec poprvé se na území České a Slovenské republiky věnovali psychologové tomu, jaký vliv má na adolescenty ve věku 11–19 let internet a s ním spojené sociální sítě. Z výzkumu odborníků z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) vyplynulo, že se u uvedené skupiny mladých lidí, využívajících internet víc než dvě hodiny denně, snižují autonomní, spirituální i společenské hodnoty.
ROZHOVOR | Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ
EuroZprávy.cz
Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek.
ROZHOVOR | Pavel je napříč NATO respektován, Babiše si EU pamatuje jako populistu vyšetřovaného pro podvody, říká politolog
EuroZprávy.cz
Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentoval výsledky prvního kola letošních prezidentských voleb. „Největší rozdíl bude patrný právě v přístupu obou kandidátů. Rozvážný a klidný Pavel proti roztěkanému a neomalenějšímu Babišovi,“ očekává Broul. Podle něj může Andrej Babiš teoreticky spojit síly s SPD, proti jejímuž kandidátovi Jaroslavu Baštovi se vyhraňoval. „Od několika zahraničních politiků i diplomatů jsem v průběhu minulého roku slyšel úlevu nad tím, že v čele vlády již nestojí trestně stíhaný Andrej Babiš,“ řekl Broul v rozhovoru.
Zemanovi se nepovedlo skoro nic. Nebyl dobrým prezidentem, shodují se politologové
Forum24
Říct, co se Miloši Zemanovi ve funkci povedlo, je podle politologa z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáše Lebedy složité.
Spory o japonskou národní identitu: vynucený pacifismus a tradiční hodnoty pod tlakem globalizace
Mezinárodní politika – Ústav mezinárodních vztahů Praha
Během posledních 150 let otřáslo Japonskem několik událostí, které zapříčinily rapidní proměnu identity. Westernizace země na sklonku 19. století hrála klíčovou roli ve formování politického myšlení vedoucí k ambiciózní zahraniční politice a poté k rozvoji imperialismu. Japonsko se stihlo přerodit ještě jednou v roce 1945, po konci 2. světové války. Dochází ke změně japonské národní identity i dnes, kdy se tradiční společnost v posledních letech ocitá pod tlakem rostoucí globalizace?
Pro někoho nostalgické návraty, pro jiné trendy design. Retro je cool značka, která prodává
Český rozhlas Vltava
Saša Michailidis si povídá s autorem pořadu Retro v České televizi Michalem Petrovem a socioložkou Helenou Kubátovou. V OC Kotva bylo otevřené nové Retro muzeum Praha. Proč nás retro stále přitahuje? A jaký je rozdíl mezi retrem a vintage?
Volba Babiše prezidentem by z Čechů udělala příslovečné blázny
Aktuálně.cz
Více či méně relevantních argumentů proti volbě jednotlivých prezidentských kandidátů existuje celá řada. Nejvíce jich směřuje proti Andreji Babišovi (ANO). Určitě také proto, že patří k nejdéle sloužícím českým politikům, hlavně ale kvůli jeho střetu zájmů a populismu. Zkusme nechat emoce stranou a racionálně prozkoumat, zda a proč dává či nedává smysl odevzdat mu hlas.
Život plný paradoxů
h7o.cz
Jaroslav Hašek, autor velkého torza české literatury dvacátého století „Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války“, zemřel 3. ledna 1923. „Velmi rád improvizoval, psal povídky i v tak hlučném prostředí, jako byla pro něj typická hospoda, kde byl údajně schopen napsat povídku tomu, kdo za něj zaplatil útratu,“ připomíná Erik Gilk.
Proč si nerozumíme? Olomoučtí vědci budou zkoumat, jak emoce ovlivňují rozhovor. Hledají dobrovolníky
Olomoucká drbna
Vědci z olomoucké univerzity budou zkoumat, proč si lidé nerozumí a jaký vliv mají emoce na jejich komunikaci. Pro unikátní výzkum, v němž budou sledovat reakce a pocity dvojic při rozhovorech, hledají dobrovolníky. Výsledky mohou využít například pedagogové. Unikátní výzkum připravili psychologové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dobrovolníci ve věku do 35 let, kteří by se do výzkumu chtěli zapojit, se mohou hlásit na webu celého projektu EMOACT.
Jak se mění čeština
Pedagogickéinfo.cz
V jakém stavu je současná čeština? Jaké jsou její přednosti a kde hledat slabiny? „Zatím utěšeně prospívá," tvrdí bohemista PhDr. Ondřej Bláha (43), PhD., který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a v Ústavu pro jazyk český.