Středoškoláci z různých zemí Evropy se mohou zdarma účastnit speciálního kurzu angličtiny. Připravuje ho Centrum jazykového vzdělávání FF UP (CJV) ve spolupráci s irským Active Centre of English Training (ACET). CJV se díky spolupráci obou škol a tzv. Partnerství malého rozsahu vůbec poprvé zaměřuje i na středoškolskou mládež.
Po opakovaném přechodu na online výuku během koronavirové pandemie se na Centrum jazykového vzdělávání filozofické fakulty, a to zejména na jeho součást Jazykovou školu UPLift, začali obracet rodiče studentů středních škol s žádostí o doučování z angličtiny pro jejich potomky. Pro CJV to byl signál, že ne na všech středních školách zvládli výuku cizího jazyka v online prostředí efektivně.
„Z některých středoškoláků byla doslova cítit frustrace z toho, že mnoho hodin výuky cizího jazyka bylo, zejména na začátku přechodu do online prostředí, spíše nahrazeno velkým množstvím gramatických cvičení a samostudiem, přičemž konverzace přišla zkrátka. Dalším problémem bylo, že ne všichni zájemci o doučování, individuální či skupinové, si jej mohli a mohou dovolit,“ řekla Zuzana Bazgerová, ředitelka Jazykové školy UPLift.
Intenzivní kurz angličtiny pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol. Předpoklad: znalost jazyka alespoň na úrovni B1. Kurz se uskuteční online, zdarma, od 22. 8. do 2. 9., vždy v odpoledních hodinách (denně 120 minut výuky). Učit budou rodilí mluvčí z Irska i lektoři CJV FF UP.
Podle ředitele CJV FF UP Oldřicha Břenka to byly na jedné straně nepříjemné zprávy, na straně druhé právě tyto informace vedly k myšlence podat projekt v rámci Erasmus+.
„Small-scale Partnerships neboli Partnerství malého rozsahu jsou v rámci Erasmus+ novou jedinečnou možností pro ty subjekty, které chtějí spolupracovat na projektu i pouze s jedním evropským partnerem. Navíc nemusí splňovat kritérium terciálního školství, může spadat do oblasti mládeže. Náš výběr byl tímto jasný, okamžitě jsme zvolili jazykovou školu Active Centre of English Training (ACET) z irského města Cork,“ uvedl Oldřich Břenek. Sám je totiž jedním z mnoha nadšených absolventů intenzivního kurzu této školy, a zná tedy jak kompetence týmu ACET, tak i používané metody výuky či výukové materiály.
„ACET a CJV společně podaly projektovou přihlášku a od listopadu 2021 pracují nejen na prohlubování spolupráce, sdílení dobré praxe, a to fyzicky i online, ale zejména na výstupu z projektu, jímž bude právě čtrnáctidenní intenzivní kurz angličtiny určený středoškolákům z několika evropských zemí. Kurz bude bezplatný a bude veden online, abychom dokázali, že i takto se dá efektivně zvýšit konverzační kompetence za poměrně krátkou dobu. Výstupem kurzu budou nejen studenti, kteří se zdokonalí v angličtině, ale i manuál, jak efektivně učit angličtinu. Věřím, že zorganizujeme další takové kurzy i v budoucnu,“ dodal ředitel CJV FF UP.
Výuka angličtiny začne 22. srpna a zájemci se do ní budou moci hlásit od konce července. „Informace o možnosti absolvování tohoto kurzu brzy zveřejníme na sociálních sítích našeho centra i partnerské jazykové školy,“ doplnil Oldřich Břenek.
Podle vyjádření majitelky ACET je uvedená jazyková škola v Irsku nadšená ze spolupráce s CJV FF UP. „Jsem doslova fascinována tím, jak skvělé lektorky a lektoři angličtiny učí v olomouckém CJV i jeho jazykové škole UPLift. Jsou rovnocennými partnery těm našim, které si na jazykové škole ACET pečlivě vybíráme. Ne nadarmo patříme mezi nejlepší jazykové školy v Irsku,“ řekla Joelle Coade.
Součástí projektové spolupráce obou škol jsou onlinové meetingy, během nichž se hovoří o strategii vyučovaných témat, partneři obou škol přemýšlejí nad okruhy i výukou samou. Díky projektu se lektoři z CJV i mohli vydat na týden do Irska, kde navštěvovali tamní hodiny angličtiny, seznamovali se s prostředím i s multinacionálními skupinami.