Klára Machková: Sakartvelo - Srdečnost se smutnýma očima

Foto: KLára Machková

POZOR! Výstava přestěhována na Katedru slavistiky

Pozvánka

KDE? Filozofická Fakulta UP, Křížkovského 10, Olomouc, 4. patro (od schodů vlevo), Katedra slavistiky

KDY? Od 4. 10. 2024 do konce října 2024

KLÁRA MACHKOVÁ

- do 5. 6. 2024 studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studia Ruštiny pro překladatele, od 6. 6. 2024 absolventka FF UP.

Klára Machková se přihlásila do výběrového řízení na výjezd na praktickou stáž do Českého centra v Tbilisi. Získala finanční podporu z programu Erasmus (s označením KA 171, což znamená, že se jedná o Erasmus zaměřený na mimoevropské země). Ze stáže se vrátila s kupou zážitků a fotografií, o které by s Vámi chtěla sdílet prostřednictvím této výstavy. Přijďte se podívat. Jste srdečně zváni.

Klára Machková a Zahraniční oddělení Filozofické fakulty UP

SAKARTVELO: SRDEČNOST SE SMUTNÝMA OČIMA

Pracovní stáž v Českém centru, Gruzie, Erasmus, LS 2023/2024

Gruzie je stát nacházející se na hranici Evropy a Asie v oblasti Jižního Kavkazu. Jedná se o zemi, která jako druhá na světě přijala křesťanství, má bohatou, a zároveň složitou historii. Sakartvelo (gruzínský název pro stát) mám spojené s vůní jejich typického chleba „šotis puri“, vosku kostelních svící, ale i výfukových plynů tisícovek aut, které každý den projíždí hlavním městem Gruzie – Tbilisi.

V rámci posledního ročníku magisterského studia jsem strávila 3 měsíce v Tbilisi jako stážistka v Českém centru. Díky práci pro České centrum jsem měla možnost procestovat velkou část Gruzie a seznámit se tak s její kulturou a poznat se se srdečnými Gruzínci. Ti sice na první pohled působí zamračeně a upjatě, jakmile je ale člověk pozná blíže, zjistí, že jsou velmi přátelští a ochotni se rozdělit i o to málo, co mají. Gruzie není příliš bohatá země, může se však pyšnit úchvatnou přírodou. Tu jsem si nejvíce užila na Velkém Kavkazu, který byl v jarních měsících skvělým místem pro turistiku. Bohužel se však Gruzínci ne vždy o přírodu starají, což dokazují odpadky podél silnic.

Vždycky budu ale vzpomínat především na to, jak si Gruzínci umí užívat života, jak by se pro druhého rozdali, a to i přes to, že nemají lehký osud (přibližně 20 % území Gruzie je okupováno Ruskou federací). Tři měsíce v Sakartvelu mi změnily pohled na mnoho věcí a jsem ráda, že díky nové lince Praha – Tbilisi si do této nádherné země můžeme kdykoliv zaletět. (KM)

-----------------------------

Informace k výjezdům do zahraničí najdete na tomto odkaze.