I když většina z informací nedávno vydané monografie Milana Haina, vedoucího katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP, směřuje k odborné akademické obci, na své si v ní přijde i čtenář laické veřejnosti. V knize s názvem Starmaker: David O. Selznick and the Production of Stars in the Hollywood Studio System, již vydalo nakladatelství University Press of Mississippi, najde totiž zajímavé informace například o tom, jak se v Hollywoodu prosazovaly populární osobnosti jako Ingrid Bergman, Gregory Peck nebo Jennifer Jones.
Milan Hain, filmový historik a pedagog působící na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, se k Davidu O. Selznickovi dostal díky svému dlouhodobému zájmu o americkou kinematografii, konkrétně o období takzvaného klasického Hollywoodu. Právě v něm americký filmový producent a zakladatel filmového studia Selznick International Pictures zazářil.
„Před dvěma lety mi vyšla v nakladatelství Casablanca česká verze této knihy. Mám velkou radost, že se ji v angličtině a v upravené podobě nyní podařilo vydat v nakladatelství University Press of Mississippi. Od počátku jsem totiž publikací mířil na mezinárodní publikum. Doufám, že si své čtenáře najde – ať už mezi odborníky a badateli specializujícími se na studiový Hollywood či mezi zástupci fanoušků klasického filmu. Selznick patřil k nejvýznamnějším osobnostem amerického filmového průmyslu, je známý především díky produkování filmu Jih proti Severu, za nějž získal i Oskara za nejlepší film. Přestože o něm vzniklo několik publikací, překvapilo mě, že se zatím nikdo podrobněji nevěnoval jeho obchodu s hvězdami,“ uvedl Milan Hain.
Přebal anglické verze nové Hainovy monografie tvoří fotografie Davida O. Selznicka a Vivien Leigh z natáčení Jihu proti Severu, uvnitř knihy čtenář najde pětatřicet černobílých ilustrací, včetně několika reprodukcí archivních materiálů. Od české varianty se nová publikace v některých detailech liší. Chybí v ní podkapitola věnovaná disciplíně star studies i základní charakteristika hollywoodského hvězdného systému.
„Předpokládám, že zahraniční čtenáři jsou s tímto obeznámeni. Některé dílčí pasáže jsem v knize naopak přidal a rozšířil, zejména na základě množství podnětů, které jsem získal od dvou anonymních recenzentů,“ doplnil Milan Hain. V roce 2015 strávil měsíc v Harry Ransom Center v Texasu, kde je uložen archiv Selznickovy produkční společnosti, a právě tento pobyt byl podle Hainových slov iniciačním momentem, jenž ho k vydání monografie nakonec přivedl.
Nová kniha Starmaker: David O. Selznick and the Production of Stars in the Hollywood Studio System je určena odborné i laické veřejnosti se zájmem o americký průmysl a hollywoodský hvězdný systém. Akademické publikum by v ní mohlo zaujmout například to, jakým způsobem se její autor snaží dosavadní uvažování o hvězdách a hvězdnosti rozšířit tím, že se zajímá zejména o procesy spojené s vývojem a prosazováním filmových hvězd na trhu.
„Jsem rád, že kniha vychází v angličtině, protože největší zájem o toto téma se dá očekávat právě v zahraničí, zejména v USA, ale i například ve Velké Británii nebo Francii,“ upřesnil filmový historik, jenž se ve své pedagogické činnosti zaměřuje především na dějiny americké kinematografie a analýzu filmu. Práci na nové knize se intenzivně věnoval od začátku roku 2017, kdy na výzkum a vydání publikace získal podporu Grantové agentury ČR.
Aktuálně lze knihu koupit u vydavatele, je k dostání také na Amazonu nebo u Barnes and Noble, získat ji lze i jako e-book.
Mgr. Milan Hain, Ph.D., vedoucí katedry divadelních a filmových studií FF UP, se ve své pedagogické činnosti zaměřuje především na dějiny americké kinematografie a analýzu filmu. Pravidelně pořádá čtyřsemestrální přednáškový cyklus, v němž studenty a studentky detailně seznamuje s vývojem amerického filmového průmyslu od příchodu zvuku do přelomu 80. a 90. let. Od akademického roku 2015/2016 organizuje i přednášky a semináře v anglickém jazyce. Za české vydání odborné knihy s názvem V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let získal čestné uznání rektora UP, čestné uznání rektora UP získal i v roce 2015 za autorství knihy s názvem Hugo Haas a jeho (americké) filmy. Je členem několika sdružení a společností. Filmovou vědu považuje za bohatý obor, který se podmiňuje a ovlivňuje s dalšími disciplínami z oblasti humanitních a společenských věd i mimo ně.