Stál za přestavbami kroměřížského zámku i olomouckého arcibiskupského paláce, vybudoval světoznámou kroměřížskou Květnou zahradu a shromáždil cenné sbírky obrazů, grafik, soch, mincí, knih i hudebnin. Bez biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, jemuž se ve svém čtyřletém výzkumu věnovali odborníci Muzea umění Olomouc, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity, by Kroměříž, Olomouc i další místa dnes vypadala úplně jinak.
Tým složený ze zástupců Muzea umění, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity se osobnosti Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624-1695) věnoval čtyři roky díky projektu financovaného z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity.
„Komplexní zpracování biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna jsme odkládali několik desetiletí. Jedná se totiž o mimořádně široké a náročné téma. Nyní však tým všech tří pracovišť dokončuje dvě rozsáhlé publikace čítající dohromady pět set stran. Vyjdou v české i anglické mutaci a při příležitosti výstavy představí nejen biskupovy umělecké sbírky a mecenášské počiny, ale také jeho strategie při ekonomické a duchovní správě olomoucké diecéze,“ řekla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění filozofické fakulty.
Editorem první publikace, která klasičtějším způsobem zhodnotí biskupovu osobnost a dobu, je Ondřej Jakubec z Masarykovy univerzity. Historik architektury Rostislav Švácha z Univerzity Palackého je editorem druhé publikace s názvem Místa biskupovy paměti. Zaměřuje se na sídla, místa, sbírky a upomínky biskupa Karla.
Karel z Lichtensteinu-Castelcorna patřil k nejmocnějším velmožům druhé poloviny 17. století a Muzeum umění ho během roku představí prostřednictvím obsáhlého výstavního projektu s názvem Za chrám, město a vlast. Návštěvníky pozve do Galerie obrazárny i do dalších míst zámeckého areálu v Kroměříži, kde poznají biskupa Karla jako náruživého stavebníka a mecenáše. Tam se také 13. června uskuteční vernisáž, jejíž součástí bude novodobá premiéra příběhu z římské mytologie L´Elice v podání Ensemble Damian. Olomoucká část bude patřit biskupově osobnosti – jeho mládí, studiím i kariéře. Představí v ní i umělce, kteří pro biskupa tvořili, i agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů.
Výstavu doplňuje dokumentární film s názvem Barokní velmož, na němž se podílely desítky odborníků zmiňovaných institucí. Hlavní roli v něm ztvárnil Jaroslav Plesl a v koprodukci s Českou televizí ho natočil scénárista a režisér Theodor Mojžíš.
„Je to pokus o vhled do myšlení, životního stylu a díla Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Jeho postava je z dnešního pohledu rozporuplná, ale formovala jej jiná doba, než je ta naše. V každém případě to, co po sobě na Moravě zanechal, je impozantní,“ uvedl Theodor Mojžíš. Předpremiéra snímku, na kterou je zvána veřejnost, se uskuteční 23. ledna od 17 hodin v Arcidiecézním muzeu. Česká televize uvede více než padesátiminutový dokument v polovině března.