Na katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého zahájilo činnost Myanmar Studies Center. Vzniklo díky podpoře prestižního rámcového programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Centrum nabídne mimo jiné veřejné přednášky i akademické kurzy na různá témata, jež uvedená oblast spojuje.
Myanmar, plným názvem Republika Myanmarský svaz (také známý jako Barma), jedna ze zemí jihovýchodní Asie, je hlavním výzkumným i vzdělávacím zájmem nově vzniklého Myanmar Studies Center (MSC@UP). Centrum, které vzniklo pod správou katedry asijských studií FF UP v budově na tř. Svobody 26 a které podporuje interdisciplinární výzkum a vzdělávání dané oblasti, je jedinečné v kontextu České republiky i střední Evropy.
„Uvedené oblasti doposud nebyla věnována přílišná odborná pozornost. Zavázali jsme se tuto mezeru podporou interdisciplinárního výzkumu a vzdělávání zaměřeného na Myanmar zaplnit. Nabídneme rozmanité pohledy a přístupy, jimiž chceme tomuto živelnému národu podnítit hlubší porozumění. Zároveň chceme o bohatém kulturním dědictví Myanmaru, o dynamice jeho společenského vývoje a o jeho politickém prostředí rozšířit povědomí,“ uvedla Kristina Kironská, ředitelka nově vzniklého centra.
Činnost Myanmar Studies Center zahrne veřejné přednášky či akademické kurzy, v nichž se odborníci i studenti budou věnovat tématům, jako jsou lidská práva v Asii nebo politika v indo-pacifickém regionu. Na webových stránkách centra www.msc.upol.cz budou zveřejňovány blogové příspěvky studentů z Myanmaru, kteří do Olomouce přijedou na semestrální pobyt v rámci programu Erasmus+.
„V červnu se uskuteční i letní škola pro doktorandy a pokročilé magisterské studenty na téma Navigating Geostrategic Dynamics in the IndoPacific: Focus on Southeast Asia and Myanmar. Na ni naváže Interdisciplinární konference o Myanmaru 2024 s tématem Myanmar's International Role: More Than a Buffer State, která má do Olomouce přivést významné odborníky z celého světa,“ doplnila Kristina Kironská.
Založení Myanmar Studies Center bylo umožněno díky podpoře prestižního rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa, přidělené projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03-01. Více o projektu EUVIP zde.