Filozofická fakulta v médiích - srpen 2022

Jak řešit závislost? Gambler strhne do dluhů až osm dalších, varuje expertka

Deník.cz
„Když člověk hrával v herně, cestou do bankomatu pro další peníze si mohl rozmyslet, zda ještě bude pokračovat. U online hazardu je vše mnohem rychlejší,“ říká odbornice na závislosti a jejich léčbu Eva Aigelová z Katedry psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Člověk*yně, sousedstvo. Němci se brání „genderování“

Seznam zprávy
Více než 170 germanistů se podepsalo pod výzvu, aby německá veřejnoprávní média nekazila jazyk výrazy, které splňují zásady genderové rovnosti. Jedním ze signatářů je i v Česku působící profesor Karsten Rinas, který dlouhodobě přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Co čeká oběti sexuálního násilí v muslimské Indonésii

nazory.aktualne.cz
Indonéská republika, která čítá více než 17,5 tisíce ostrovů a již obývá 278 milionů lidí, je nejen čtvrtým nejlidnatějším státem světa, ale zároveň také územím, kde vůbec nejvíc lidí vyznává islám. Navzdory silnému náboženskému založení populace zde představuje obrovský problém sexuální násilí. Autorka článku Monika Arnez je kulturní antropoložka působící v projektu Sinophone Borderlands při FF UP.

Akademici žádají vyšší mzdy. Průměrný profesor má až o 67 % vyšší plat než ten na filozofické fakultě

Houpací osel
„Nedůstojné mzdy, zcela neadekvátní ocenění odborné kvalifikace, pedagogická činnost hodnocená hluboko pod úrovní průměrných platů v daných lokalitách. Taková je pozice akademiků na humanitních a sociálně-vědních pracovištích,“ začíná petice, na jejímž znění se shodlo vedení Filozofické Fakulty Univerzity Palackého.

Nancy Pelosiová na Tchaj-wanu

Horizont ČT24
Ondřej Kučera z Katedry asijských studií FF UP komentuje situaci na Tchaj-wanu týkající se možného vojenského střetu s Čínou.

Podcast: Kdyby žil, zase bychom se o Bílka hádali

Aktuálně.cz
Po rozsáhlé rekonstrukci je veřejnosti opět zpřístupněna Bílkova vila na pražských Hradčanech. Mimořádnou stavbu i jejího autora přibližuje kunsthistorik Martin Krummholz z Katedry dějin umění FF UP.

„Ani Babiš nezíská všechny voliče ANO.“

Deník N
Šance hlavních favoritů na post hlavy státu rozebírá analytik agentury Ipsos Michal Kormaňák (absolvent Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty UP).

Lidé by mohli více ovlivnit volbu obecních zastupitelů, letos ale ještě ne

Advokátní deník
Novela vychází z návrhu proměnlivě smíšeného volebního systému, který v únoru v Senátu představil politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.