Filozofická fakulta v médiích - září 2023

Tchajwanská továrna na čipy otevře v Německu

ČT24
Téma komentuje sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Lovec vzpomínek

Olomoucké listy
Přeneseně by se dalo říct, že Jiří Doležel je stopařem. Loví vzpomínky pamětníků, kteří se stali válečnými hrdiny nebo politickými vězni. Zaznamenává jejich příběhy, jejich dobu. Navíc s originálním portrétem. Některé jsou nyní k vidění na Olodvorku.

Rekordně nízká porodnost v Číně

ČT24
Současnou situaci v Číně komentuje Richard Turcsányi z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Škodí Prague Pride gayům a lesbám? To je absurdní, nesouhlasí psycholog

iDnes.cz
Podle sociologa Zdeňka Slobody z Univerzity Palackého v Olomouci se situace v České republice zlepšuje. „Tolerance k právům, jak rodičovským, tak partnerským, tedy manželství i pro páry stejného pohlaví, se zvyšuje.“

České knihy, které musíte znát - 36) Karel Poláček: Bylo nás pět, Okresní město

Český rozhlas
Bylo nás pět ale rozhodně není jediným Poláčkovým románem, který si zaslouží své místo v našem podcastu o českých knihách, které musíte znát.  My o díle Karla Poláčka budeme mluvit s překladatelkou z italštiny, která se veřejně hlásí k obdivu k dílu Karla Poláčka, s Alicí Flemrovou a také s odborníkem na dílo Karla Poláčka, s docentem katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Erikem Gilkem. Od smrti Karla Poláčka uplynulo už skoro osm desetiletí. Přesto jeho knihy stále vycházejí, mají své fanoušky. Proč stojí za to i v současné době Karla Poláčka číst?

Kauza fotografie brněnské primátorky Vaňkové

ČT24
Kauzu a reakce na ni pro ČT24 komentuje Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Problematika loot boxů a debata o jejich zákonné regulaci

Pražský magazin
„V souvislosti s výrokem, že gaming není gambling, je třeba poukázat na fakt, že až pro 20 % hráčů představovalo hraní her již zmíněnou vstupní bránu ke gamblingu. Hráčský potenciál totiž rozvíjí mechanismus sázení. Gambleři pak naopak uvádějí, že se často uchylují k loot boxům, které se gamblingu v mnohém podobají. Gaming opravdu není gambling, nesmíme však zapomínat na to, že pro něj představuje výrazný rizikový faktor,“ doplnila Jaroslava Suchá z Univerzity Palackého v Olomouci.

Barbie prezidentka či s hendikepem? V Česku moc odezvu nemají, říká vědec

Aktuálně.cz
"Dědictví Barbie je protichůdné," upozorňuje Sloboda. "Na jedné straně udržovala obraz nerealistické feminity, na druhé chtěli být v Mattelu neustále číslem jedna a museli se přizpůsobovat trendům. Kvůli tlaku feminismu začali vyrábět Barbie v různých profesích, včetně vědkyně, soudkyně, prezidentky, i různých barev pleti," popisuje.

Archeologové našli v Kateřinské jeskyni stopy pravěkého osídlení, označují je za ‚naprostý unikát‘

iRozhlas.cz
Letošní výzkum Kateřinské jeskyně byl prováděn pod vedením Ivany Vostrovské z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „V sondách Ledové chodby byly nalezeny další kosti pleistocenních zvířat, převážně medvědů. V Bezejmenné chodbě se našla stejně jako loni pravěká a středověká keramika,“ dodává Zajíček. Výsledky výzkumů a nálezy budou nyní vědci dál podrobněji zpracovávat.

Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce

Cysnews.cz
Kromě železné sekery a keramické nádoby, do níž byla část předmětů vložena, se depot skládal zejména ze součástí bohatého ženského kroje v podobě bronzových šperků (spony, náramky/nápažníky, vlasové ozdoby, náušnice, jehlice, prsten ad.) a dvou železných opaskových kruhů. Soubor šperků obsahuje několik desítek skleněných a 1500 až 2000 jantarových korálků. „Byly patrně součástí náhrdelníku a část z nich mohla zdobit i honosný kožený opasek. V každém případě se jedná o dosud nejpočetnější soubor pravěkého jantaru z území České republiky, což činí z Bánovského pokladu zcela unikátní nález,“ říká vedoucí výzkumného týmu Martin Golec z Univerzity Palackého.

Petr Sokol: Hrozí Bosně a Hercegovině rozdělení? Proruský prezident Dodik přikládá pod kotlem

Reflex
Podle odborníka na bosenskou politiku, politologa z Univerzity Palackého v Olomouci Damira Kasuma ale Dodikovi nyní nejde v první řadě o osamostatnění Republiky srbské. „Dodikově vládě v Republice srbské docházejí finanční prostředky. Už je dokonce ve zpoždění s výplatou mezd pro státní zaměstnance, kteří v obou entitách tvoří největší skupinu zaměstnaného obyvatelstva v zemi s již tak vysokou nezaměstnaností.“

D1 u Brna ukrývá pohřebiště raných Keltů, zjistili archeologové

Novinky.cz
„Nález halštatského pohřebiště je naprostým unikátem. Že bude bohatých nálezů ve špičkové kvalitě tolik, to nikdo nečekal,“ řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého, který se věnuje Keltům. Podle něj potomci pohřbených využívali jako své centrum pro své duchovní obřady tajemnou jeskyni Býčí skálu v Moravském krasu.