Filozofická fakulta v médiích
Česko mrhá potenciálem uprchlíků, přitom se bez nich nakonec neobejde
Seznam zprávy
„Česko je z pohledu zvenčí zemí, která zkrátka má co nabídnout,“ uvádí v rozhovoru pro Seznam Zprávy sociolog migrace z Univerzity Palackého v Olomouci Daniel Topinka. „Roli hraje hledisko bezpečnosti, kvalitní infrastruktury, pracovních příležitostí, kvality života obecně a že jsme považováni za krásnou zemi. Těch motivů, které působí společně, vychází z průzkumů celá řada,“ dodává.
Máte se lépe? Hnutí ANO posiluje vztahy se „svými“ seniory, Spolu má u nich šanci až v další dekádě
Hospodářské noviny
Obecenstvo je ze Schillerové nadšené, po přednášce za ní ihned míří – pro fotku i podpisovou kartičku. Setkání potvrzuje celorepublikový trend. Hnutí ANO to se seniory zkrátka umí, což ukazují i statistiky. „ANO si sáhne na polovinu hlasů všech důchodců,“ odhaduje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého.
Bezúročné půjčky, masivní výstavba. Strany se předhánějí ve slibech o bydlení
Lidovky.cz
Politoložka Eva Lebedová považuje za logické, že bydlení bude jedním z hlavních témat kampaně, neboť oslovuje zástupce všech generací. „Stranám to určitě vychází v interních průzkumech jako jedno z témat domácí politiky, které lidé považují za nejvíce problematické,“ vnímá Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci.
O češtinu strach nemám, je v dobrém stavu, ujišťuje lingvista Ondřej Bláha
Český rozhlas
Skibidi, crush, red flag. Výrazy, které používá dnešní mládež, jsou pro mnohé dospělé jen těžko srozumitelné. Významy různých neologismů veřejnosti často rád vysvětluje lingvista Ondřej Bláha z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který vývoj českého jazyka podrobně sleduje.
Vztahem komunistického režimu a kuchyně se zabývají dvě nové knihy
ČT24
Vlivu komunistického režimu na české kuchyně se věnují dvě nové knihy. Historik Martin Franc popsal stravování od druhé světové války do konce šedesátých let. Tehdejší režim měl podle něho vždycky vůli prosadit co nejvíc masa. Problém ale byl, že ho nedokázal zabezpečit tolik, aby uspokojil stále rostoucí poptávku. Bohemistka Lenka Pořízková se zase zabývala kuchařskými příručkami. V padesátých letech podle ní nesloužily pouze k propagaci potravin, ale často i průmyslových výrobků jako mixérů nebo kuchyňských robotů.
Hlavní město Olomouc
Historie.cs, ČT
Jakou roli hrála Olomouc jako mocenské a duchovní centrum Moravy? Bylo to nejdůležitější město českých zemí po Praze? A pokud ano, kdy a jak svoji roli ztratilo? Hostem je PhDr. Pavel Šlézar, PhD. z Katedry historie FF UP.
Germanistka Sabine Voda Eschgfäller: O vícejazyčnosti v Jižním Tyrolsku
Volksgruppen.orf
Také dnes na Vás čeká zajímavý životní příběh. Tentokrát se s námi můžete vydat do Jižního Tyrolska. Opustíme Vídeň a zavítáme tematicky na sever Itálie, které je charakteristické pro své hory a údolí, pěstování jablek a svou trojjazyčnost. A právě z této oblasti pochází náš dnešní host Dráťáku: germanistka, univerzitní pedagožka, autorka a překladatelka Sabine Voda Eschgfäller.
Od Baltu k Jadranu
Historie.cs, ČT
Jantarová stezka – síť dálkových cest, pěšin a hlubokých úvozů, které vedou od Baltu na sever Itálie už několik tisíc let. Co o nich víme? Jaký náklad se po nich přepravoval a jak vůbec kdysi fungoval dálkový obchod? Hostem je doc. Mgr. Martin Golec, Ph.D. z Katedry historie FF UP.
Nová AI technologie Cloakspeech z Univerzity Palackého
Věda24, ČT24
Novou technologii Cloakspeech představuje Dan Faltýnek z Katedry obecné lingvistiky, Filozofické fakulty UP.
Hackman dokázal překvapit zranitelností i při ztvárnění chlapáků. Jak na něj kritik vzpomíná?
CNN Prima News
Když se řekne Gene Hackman, mnoho filmových fanoušků si vybaví jeho jedinečnou schopnost vdechnout svým postavám autentičnost a hloubku. V reakci pro web CNN Prima NEWS se s nimi ztotožnil Milan Hain, podle něhož byl mistrem ve ztvárnění antihrdinů, drsných policistů i prostých Američanů, kteří se snažili proplout životem s elegancí a odhodláním. Nyní, po zprávě o jeho úmrtí ve věku 95 let, se svět loučí s legendou, která formovala filmový průmysl po desetiletí.
ROZHOVOR | Pokud USA budou pokračovat v agresivní obchodní politice, poškodí vlastní ekonomiku a oslabí své postavení na globálním trhu, říká ekonom
Eurozprávy.cz
Ekonom Pavel Kuchař z Katedry ekonomicko-manažerských studií olomoucké Univerzity Palackého exkluzivně pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jaké dopady může mít obchodní válka mezi USA a Čínou, Kanadou a Mexikem na Evropskou unii. Také promluvil o tom, co agresivní obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa může udělat s americkou ekonomikou a snahami autoritářských mocností o posílení na globálním poli. „Přestože Čína nepochybně expanduje a modernizuje svou ekonomiku, dohnat USA by vyžadovalo zásadní a komplexní reformy, které by byly v rozporu s dosavadním autoritářským stylem vlády,“ říká.
Hnutí ANO spustilo ostrou antikampaň
Jak volili vaši sousedi, jak vaše obec a jak váš kraj?
iRozhlas
„Když porovnáme výsledek voleb mezi kraji, tak se obávám, že se nám dál zvýrazňují rozdíly mezi Moravskoslezským, Karlovarským a Ústeckým krajem na jedné straně a zbytkem republiky. K tomu navíc volby odhalily i velké vnitřní periferie, které volí dost jinak než velká města nebo jádrové oblasti,“ popisuje politolog Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého, který se zabývá datovou analýzou, lokální a regionální politikou a volebním chováním.
Školy potřebují psychology
TV Nova
Dalším problémem je, že psychologů je obecně málo. Vysoké školy by rády navýšily kapacity studijních oborů, i na to ale potřebují finance. "Pokud by stát chtěl, abychom navýšili kapacity, bude muset nějakým způsobem podpořit tento obor, stejně jako to bylo v minulosti při nedostatku pedagogů nebo při nedostatku lékařů," domnívá se Martin Dolejš, vedoucí katedry psychologie Univerzity Palackého v Olomouci.
První duel mezi Harrisovou a Trumpem
ČT24
Hostem ve vysílání je doktor Ondřej Molnár z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Doprovázení pozůstalých
Radio Proglas
Pořadem provází psycholožka Naděžda Špatenková, která je odbornou asistentkou na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Ostravské univerzitě. Je absolventkou jednooborové psychologie a sociologie a andragogiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde rovněž absolvovala doktorské studium. Absolvovala také řadu specializačních výcviků, včetně supervizních kurzů. Zaměřuje se především na problematiku životní ztráty a náročných životních situací a na psychologické poradenství pro specifické skupiny.
Češi se při pořizování stíracích losů chovají rizikově
ČT24
Efekt těsné prohry zase spočívá v tom, že lidem uniknou například tři stejné symboly „o vlásek“. To je nutí kupovat další losy. „I v historii jiných forem hazardních her mají hráči ve své kariéře se stíracími losy zkušenost,“ řekla Eva Aigelová z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Zintenzivnění konfliktu Izraele s Hizballáhem je pravděpodobné ode dneška, řekl expert pro EZ
Eurozprávy.cz
Izraelské akce v Bejrútu a patrně i Teheránu povedou k reakci. Upozornil na to expert na politiku Blízkého východu Gokhan Bacik z Univerzity Palackého v Olomouci. „Zintenzivnění je pravděpodobné ode dneška,“ upřesnil pro EuroZprávy.cz.
Bidenovi se už nepodaří nic zásadního dokončit, soudí ředitel Knihovny Václava Havla
ČT24
Je to začátek konce amerického prezidenta Joea Bidena, který bude čelit spoustě problémů, když se bude snažit ještě prosadit nějakou svou agendu. Tak v pořadu Události, komentáře zhodnotil Bidenův projev k ukončení prezidentské kandidatury vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a diplomacie Anglo-American University v Praze George Hays II. Ani ředitel Knihovny Václava Havla Milan Babík nečeká, že by se Bidenovi během zbytku funkčního období podařilo něco zásadního dokončit. Elizabeth Allyn Woock z Katedry anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci soudí, že se Biden bude po odchodu z funkce snažit vytvořil svůj nový obraz a „budeme ho ještě určitě vidět.“
Býčí skála magnetizuje, musíte se sem vracet. Máme velké množství dat, která přepíší tuto lokalitu, říká archeolog
Český rozhlas Radiožurnál
Martin Golec se dlouhodobě věnuje výzkumu archeologické lokality zvané Býčí skála v Moravském krasu. Je opředena mnoha různými legendami. „Ze světa mizí tajemství a lidé touží po tajemných místech. Býčí skála je mezi top 5 lokalitami v České republice a největší kulturní hodnota této jeskyně je to tajemno,“ vypráví archeolog. „Jeskyně jsou stále málo poznány, objevy budou v těchto oborech v příštích letech velké,“ věří.
Nový průzkum ukazuje mírný náskok Harrisové před Trumpem
ČT24
„Ukazuje to, že odstoupení Joea Bidena přineslo pro podporovatele demokratů velkou vzpruhu,“ míní politoložka Eva Lebedová. Zmínila, že kampaně jsou v USA velmi drahé. „V roce 2020 ve federálních volbách bylo utraceno 14 miliard dolarů (325 miliard korun) a v roce 2016 sedm miliard (přes 160 miliard korun), takže vidíme, že částky neustále narůstají a od roku 2016 do roku 2020 se zdvojnásobily,“ podotkla a dodala, že je to dáno zákonem z roku 2010, který umožnil korporacím přispívat na kampaně a znovu odmítl regulaci takzvaných soft money (měkkých peněz) do amerických volebních kampaní.
Konec Lidových novin? Hodnota značky není jen v penězích, říká expert
Seznam Zprávy
Vydavatelství Mafra oznámilo, že přestane tisknout Lidové noviny s více než 130letou tradicí. Podle historika médií Petr Orsága novinám uškodili oligarchové. Majitelům Lidových novin podle něj chybí kulturně-společenský přesah.
Donald Trump dorazil na republikánský sjezd
ČT24
Komentuje Elisabeth Allyn Woock z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
K čemu potřebuje Babiš národovce?
Albíny v Zambii nepovažují za lidi a rituálně je vraždí, říká antropoložka Mildnerová
Novinky.cz
Kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Univerzity Palackého v Olomouci se po tématu namibijských Čechů, které bylo na základě její knihy i zfilmováno, chopila dalšího neotřelého projektu. Tentokrát se zaměřila na problematiku albínů v Africe, kteří jsou především v Zambii, kam se vydala spolu s fotoreportérem Antoniem Cossou, unášeni, mrzačeni a rituálně vražděni. Jejich společný projekt s názvem Born different si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o těchto hrůzných činech a tamním lidem s albinismem pomoci.
Hlavně Green Deal a migrace. Babiš chce založit novou frakci v Evropském parlamentu
Blesk.cz
Komentují politologové z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín a Jakub Lysek.
Sinolog ONDŘEJ KUČERA: "Číňané nám nerozumí a my jim taky ne."
České podcasty
Máme spoustu představ, jak by se měla Čína chovat, co by měli změnit, ale velmi často to až tragikomicky odráží, jak málo toho o této veliké zemi, její historii a jejích obyvatelích víme. Podobně zas Číňané ani jejich politici často nerozumí nám. Nemyslím si, že bychom to dokázali změnit jedním rozhovorem, ale má smysl alespoň nějaká témata otevřít. Sinolog Ondřej Kučera z Palackého univerzity v Olomouci přijal pozvání na speciální konferenci, kterou jsme v rámci festivalu Neznámá Země uspořádali v Zikmundově vile ve Zlíně.
82 let od vyhlazení obce Lidice nacisty
ČT24
O tragédii v Lidicích hovoří ve vysílání Lukáš Perutka z Katedry historie Filozofické Univerzity Palackého v Olomouci.
Toulavá kamera – Terezské údolí
Česká televize
O historii středověkého hradu Náměšť vypráví David Papajík, historik z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Naše Evropa
TV Nova
Hostkou ve vysílání je expertka na politický marketing, Eva Lebedová.
Výstava
Šaty dělají člověka: Mladá psycholožka v Česku vede světový výzkum a pomoci můžete i vy
Médium.cz
Svět módy a psychologie se prolínají mnohem více, než si běžně uvědomujeme. Oblečení, které si vybíráme, odráží nejen náš vkus a estetické cítění, ale i to, kým jsme a jak se chceme prezentovat světu. Psycholožka Mgr. Jana Horáková z Univerzity Palackého v Olomouci se ve svém disertačním výzkumu zaměřuje na tuto fascinující oblast a zkoumá, zda skutečně existují souvislosti mezi oděvem a osobností člověka.
Evropa je silná, když mluví jedním hlasem. Pro konflikt v Gaze to neplatí
Aktuálně.cz
Sladit priority 27 zemí ale rozhodně není jednoduché, což může mít za následek to, že EU jako celek nemá na globální scéně tak velký vliv, jaký by mít mohla. Proč dává smysl mít jako EU společnou zahraniční a bezpečnostní politiku? Dokáže EU přispět k řešení konfliktů a dodržování lidských práv ve svém okolí? Jaký vliv EU ve světě ve skutečnosti má, pokud jde o zelenou politiku nebo obchod? Bere Evropu někdo vážně? Zeptali jsme se odborníků, politiků, ale i studentů Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se kterými jsme na tato témata uspořádali diskusi.
Univerzita Palackého otevřela nové centrum zaměřené na Barmu. Ve střední Evropě je jedinečné
Novinky.cz
Na katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) zahájilo činnost Myanmar Studies Center, zaměřené na Myanmar (Barmu). Vzniklo díky podpoře z prestižního rámcového programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Centrum mimo jiné nabídne veřejné přednášky i akademické kurzy na různá témata.
Pomáhá maturantům, když je jim nejhůř. „Dvacet knih za svaťák nedáte," míní bohemista
Aktuálně.cz
Youtubový kanál Na potítku se každoročně stává vyhledávaným zdrojem středoškoláků. Bohemista David Jirsa se na něm vedle výkladu tvorby literátů věnuje i povinné maturitní četbě. V rozhovoru vysvětluje, co si před maturitní zkouškou zopakovat, a poodhaluje také jednu důležitou schopnost každého maturanta. „Když porozumíme krásné literatuře, budeme rozumět i řeči politiků a propagandy," tvrdí.
Evropská unie Českou republiku zkultivovala, míní politologové
Novinky.cz
V postoji k evropskému společenství jsou Češi rozdělení. „Část pochopila příležitosti plynoucí ze spojené Evropy od možnosti společné měny, bezproblémového cestování uvnitř schengenského prostoru, pracovních a studijních příležitostí. Rozhodně ovšem neplatí, že tuto pozici zastávají všichni občané. Značnou roli hraje sociální původ a mobilita či vzdělání,“ míní vedoucí Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého Jiří Lach.
Olomouc má dlouhodobý nedostatek klinických psychologů. Pacientů však přibývá
Olomoucký report
Dlouhodobý nedostatek klinických psychologů pozoruje také odborný asistent Katedry psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) Gabriel Kňažek. „Poptávka od lidí neustále roste a naopak počet atestovaných klinických psychologů stagnuje. Balancujeme tak na hraně udržitelnosti a schopnosti poskytnout adekvátní pomoc lidem, kteří ji potřebují urgentně,” uvedl pro Olomoucký Report.
Návrh na výpověď bez udání důvodu štěpí koalici
ČT24
Politické aspekty komentuje ve vysílání politolog Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.